bootstrap
نسخه چهارم از یک فریمورک فوق العاده

بهترین فریمورک برای طراحی یک وب سایت رسپانسیو چیزی نیست جز بوت استرپ. با کدهای HTML و CSS در قالب این فریمورک محبوب میتونید به راحتی یک وب سایت کاملا واکنش گرا طراحی کنید. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی , این فریمورک هم پیشرفت کرده و کمتر از یک هفته پیش نسخه چهارم خودش رو برای دانلود و استفاده بر روی سایت خود قرار داده. امروز میخواهیم امکانات جدید این نسخه رو مورد بررسی قرار بدیم.

bootstrap

اولین تغییر مهم در نسخه چهارم از بوت استرپ مهاجرت از Less به Sass بوده و در نتیجه شاهد سرعت کامپایل بیشتری خواهیم بود. یه دلیل دیگه برای استفاده از Sass , قدرت این پیش پردازنده و همچین جامعه آماری بالای توسعه دهندگان آن است.

در نسخه جدید شاهد بهبود و ارتقا سیستم ستون بندی در بوت استرپ خواهیم بود. به این شکل که تا نسخه های قبل ستون بندی بوت استرپ با 4 اندازه زیر تعریف می شد.

(xs – Extra Small Devices – ( <768px
(sm – Small Devices – ( ≥768px & <992px
(md – Medium Devices – ( ≥992px & <1200px
(lg – Large Devices – ( ≥1200px

اما در نسخه جدید بوت استرپ تغییراتی به شکل زیر اعمال شده و سایز جدیدی به این فریمورک اضافه شده.

(xs – Extra small Devices – ( <34em
(sm – Small Devices – ( ≥34em & <48em
(md – Medium Devices – ( ≥48em & <62em
(lg – Large Devices – ( ≥62em & <75em
(xl – Extra Large Devices – ( ≥75em

تغییر مهم بعدی که شاهد آن خواهیم بود اضافه شدن کامپوننت جدید به نام Card است. در ازای اضافه شدن این کارت ها , امکاناتی مثل Well , Thumbnail و پنل از این نسخه از بوت استرپ برداشته شده.

کارت ها امکانات فوق العاده ای را در اختیارتان می گذارند. به راحتی میتوانید هر تغییری را بر روی کارت ها اعمال کنید. چندین نمونه از کارت ها را می توانید در سایت بوت استرپ مشاهده کنید.
نکته دیگر در این تغییرات , این است که تمام CSS-Reset ها درقالب یک ماژول جداگانه به نام Reboot عرضه می شوند.

بله درست حدس زدید! در این نسخه , دیگر از IE8 پشتیبانی نمی شود تا بتوانند به راحتی از همه امکانات CSS استفاده کنند. اگر هنوز هم با IE8 سر و کار دارید , از همان نسخه شماره 3 بوت استرپ استفاده کنید. همچنین که تمامی پلاگین های جاوا اسکریپت مورد نیاز , از نو نوشته شد تا با استانداردهای ECMAScript 6 تطابق داشته باشد.

درضمن تمام راهنماهای استفاده از این فریمورک و مستندات آن به روز رسانی شده است و ساختار مستندسازی در آن تغییر کرده است.
زمانی که نسخه 3 از بوت استرپ عرضه شد , پشتیبانی از نسخه شماره 2 آن به طور کامل قطع شد , اما با آمدن نسخه 4 از این فریمورک محبوب , توسعه دهندگان آن پشتیبانی از نسخه 3 را قطع نمی کنند و شما همچنان می توانید از نسخه 3 این فریمورک استفاده کنید.

اگر میخواهید در گروه اختصاص یافته برای نسخه 4 این فریمورک در Slack عضو شوید می توانید به راحتی و کاملا رایگان درخواست خود را ثبت کنید و در کمتر از یک دقیقه عضویت خود را تکمیل کنید.

بی صبرانه منتظریم تا نسخه نهایی نهایی این فریمورک عرضه شود…

10
سپتامبر


0